• ساعت : ۱۲:۱۱:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ 
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج:
توصیه‌های ایمنی آتش نشانی سنندج برای پیشگیری از مسمومیت با دود و گاز مونوكسیدكربن
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج در خصوص خطر مسمومیت با مونوکسید کربن هشدار داد و توصیه‌هایی را برای جلوگیری از گازگرفتگی با دود و گاز مونوکسیدکربن به شهروندان ارائه کرد.
به گزارش ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سنندج، فضل وزیری در جلسه ستاد هماهنگی پیشگیری و کاهش مخاطرات گاز مونواکسید کربن با بیان اینکه گاز منواکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است، اظهار کرد: عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بخصوص در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند و از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج اضافه کرد:با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.
فضل وزیری توجه به توصیه‌های ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت با دود و گاز مونوکسیدکربن را ضروری دانست و تصریح کرد: هنگام نصب هرگونه وسیله گرمازا و حرارتی ابتدا از صحت و درست نصب شدن آن طبق دستورالعمل کارخانه سازنده وسیله اطمینان حاصل کنند.
وی افزود: خودداری از سوزاندن ذغال چوب در داخل خانه، گاراژ، چادر و پرهیز از تغییر خودسرانه وسایل گرمازای سوختی و  اجتناب از به‌کار بردن وسایلی مانند بخاری نفتی، چراغ خوراک‌پزی نفتی، گاز پیک‌نیک و ... برای گرم‌کردن خانه ضروری است شهروندان در صورت استفاده باید مطمئن شوند هوای آزاد از خارج به داخل خانه جریان دارد.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج اضافه کرد: مردم هنگام استفاده از وسایل گرما زای سوختنی باید مطمئن شوند که از دودکش مناسب برای آن استفاده شده و از باز بودن راه ارتباطی دود کش اطمینان حاصل کنند.
فضل وزیری خطاب به شهروندان گفت: شهروندان به هیچ وجه از وسایل گرمازای سوختنی بدون دودکش در اتاق در بسته یا بدون پنجره به خصوص در زمانی که افراد در آن منزل می‌خوابند استفاده نکنند.
استفاده نکردن از وسایل گرمازای گازوئیلی در داخل خانه  و توجه جدی به تهویه کافی جریان هوا در داخل خانه از دیگر تصویه های رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج به شهروندان بود.
در این جلسه  که با حضور حضور نمایندگان شرکت گاز استان ،فوریت های پزشکی شهرستان، معاونت بهداشتی علوم پزشکی استان، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری سنندج و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری سنندج  برگزار شد، بر لزوم پیشگیری قبل از وقوع حادثه، اهمیت اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی، پخش تراکت و بروشور در مدارس، مساجد و ادارات، نصب بنر در سطح شهر و ادارات، اجرای مانور به صورت عمومی و برگزاری کلاس های آموزشی  تاکید شد.


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0